THANKS AND RESPECT TO

CIUDAD DE MÉXICO
José Ortega "Morelos" y familia, Luz Maria Perea/La Morena y familia, Brendan Flannery y Diana Tello, Frank Wild, Chuy Chuyasso, Sabine Gründemann, Hernani Villasenor, Carlos Icaza/Tropicaza, Alex, Eduardo González Priego, Juan C. Matus Ruiz, José Luis Gómez Cruz/DJ Chema mix/Sonido Sabor, Manuel Perea/Sonido Fascinación, Pedro Perea/Sonido La Conga, Sonido Eckos/Fausto Perea, Martín Dedillo/Sonido Pollito, Pedro Pérez/Sonido Súper Dengue, Victor Pérez/Sonido Amistad Caracas, Jorge en la Balderas, Fernando Alcaraz/Sonido África✝,Juan Zamorano/Sonido Latino✝,Sonido Las Quince Letras, Sonido Siboney, Sonido Guepague, Héctor Rojas/Sonido Cubaney, DJ Toby, Jesús Ramírez/Sonido Bongo, Sonido Pequeño Puerto Rico, Ramón Rojo/Sonido La Changa, Yesenia Gomora/Sonido La Chikis, Pomposo Figueroa/Sonido Galaxia, Jorge Herrera/Sonido Gloria Matancera, Sonido Baby Sound, “La Campanita” y “El Facundo”, Sonido Misterioso, Martín/Sonido Cienfuegos, Sonido Continental Dos Mil, Paola Paz Yee, Sonido Confirmación, José Luis Lugo Hernández/Panther Publicidades, Apolinar Silva de Barrera/Polymarchs, Jaime Ruelas, Humberto Jardón, José Armando Espinosa, Armando Romero, Sonido Barrio Latino, Chucho/Sonido Pancho, Sonido Pille, Sonido Maracaibo, Sonido Tacuba, Sonido Continental 2000, Sonido Coronado, Miguel Castro/Sonido Sabor Latino, Tona Supo, José Gutiérrez, Mariana Delgado, Marco Ramírez, Sonido Estrella, Jesús Cruzvillegas, Jota Izquierdo, Eva Maldonado.

LEÓN/GUANAJUATO/MÉXICO
Estéban Olmos Martínez/Sonido Tropical Llamarada, José la Luz Pérez Vega/Sonido Acapulco, Francisco Javier Ramírez Ojera/Sonido Piter Boys, Alberto Rodríguez Cruz/Sonido Alberto, Carlos Aurelios/Sonido Carlos, Filiberto Baltasar Hernández Ramírez/El Ranchero, Daniel Castro Pérez/Sonido Chiquis, Juan Ramírez Rodriguez/Sonido Monaguillo, Severiano de la Luz, Eva Ramírez, Miguel Medel/Sonido La Raza, Guadalupe Serrano, José Luis Vargas, Raúl Luna/Sonido Picotero, Juan López Olvera ✝, Juan Eduardo López Hidalgo/Sonido La Cotorra, Pedro García, Juan Gabriel García Domínguez, Pedro García, Gabriel García/Sonido Perico, Roberto Ruano Jáuregui/Sonido La Ruana y familia, Ricardo Cano/Sonido Pinky, Sonido Maracas, Baile sin Violencia (Sonido Pirata, Pinky, Libertad, La Rumbita, Rey Sabanero, Royal), Roberto García/Sonido Niño Wuepa, Mario y Alfredo Jimenez/Sonido La Cumbita, Sonido Pirata, Sonido Inmensidad, Ulises Segoviano Ramírez/Soul Limbo Records, Toño Lopez Trujillo/Sonido López, Antonio, Martha y Guichi Serrano/Organización Santa Martha.

SAN LUÍS POTOSÍ/MÉXICO
El Bofo/Miguel Hernández, Hugo Zavala/Sonido Medianoche, Francisco Ramírez/Sonido Sin Nombre.

MONTERREY/MÉXICO
Paco Silva y La Tropa Colombiana, Yasodari Sánchez, Francisco Javier Silva Torres/Paco Silva y familia, Gabriel Dueñez/Sonido Dueñez y familia, José López Niño/El Niño, Gabino Hernández Cabazos/Discoteca Popular, Jorge Rada/Sonido Rada y familia, José Guadalupe Obregón/Sonido Vallenato, José Rivero Hernández/El Hendriks, Carlos César Obregón Moreno, Plutarco Urrútia, Guillermo Morín González/Romance Vallenato, Álvaro Colín/Discos Colín, Juan Guerrero y Paco Carranza/Sonido Vallenato y Cumbia, Raúl Murillo Álvarez, Sergio Enrique Murillo Medellín, Bernardino Melchor Colunga, Javier y Kata López/Javier López y sus Reyes Vallenatos, Jorge Solís Hernández, Adriana del Valle, Sonido La Joya/El Guero, Noé Diaz y Las Amantes del Vallenato.

PUEBLA/MÉXICO
César Juárez/Sonido Fantasma, Armando Cuautle Nolazco/Sonido Master, Miguel Martínez/Sonido Samurai, Sonido Controversia, Librería Cazalez.

ZURICH/SWITZERLAND
Buzz Maeschi, Verena Doerfler, Fabian Stacoff, Pascal Alexander, Urs Lehni/Rollo Press, Benjamin Dutoit, Irene Vögeli, Basil Rogger, Patrick Müller, Mara Züst, Andrea Gohl, Cornelia Thalmann, Diana Pollastri, Simea Merz, Peter Wirz, Monika Wirz, Beatrice Angst.

BARRANQUILLA/COLOMBIA
Fabian Altahona Romero/Africolombia Blog, Familia Altahona Romero, Sidney Reyes Reyes, Pinatao/Pedro Herrera Cañate, Martin Leal, Carmen Sofia Jimenez Pernett/La Salsa de Puerto Rico, Hermanos Marquez/Sonido Fredy, Sonido Mario Perea, Esteban Caballero, Discos Medellin, Angel Correa Fontalvo/El Isleno, Lisandro Meza, Alfredo Gutierrez y familia, Anibal Velasquez, Edilberto de la Hoz/Asorepick, Charles/Taberna Africa de la 68 en Nueva Colombia, Armando Jinete/El Solista, Julio Pereira y Cesar Romero Diaz/El Rojo-La Cobra de Barranquilla, Dairo Barriosnuevo/Fukafra, Gustavo Velez "El Chispa" y Sara/El Guajiro, Adolfo Pacheco, Maria Elena Penagos, Lina Robles/El Heraldo, Jaime Alvarez/Pico El Fidel, Efrain Redondo/Gran Fredy, Shem Butron/Discolombia, Luis Higuera W./Emisora/Radio Madrigal, DJ Tata/Rafael Arevalo Herrera, Lucho Meza/El Timbalero, Alvaro Rodriguez/Pico El Gran Fredy, Pico El Dragon, Evelyn Raetz, Lucas Silva.

LIMA/PERÚ
Jaime Moreyra, El Chapulin/Los Shapis, Alfredo Villar, Rosa Guerra & Tito Mauri/Rossy War y su Banda Kaliente, Cinthya Rous, Rosita Producciones, Luis Alvarado/buhrecords, Susana Perottet Rios, Monky/Pedro Tolomeo Rojas Meza, Ruta Mare: Yefferson Huaman E & Kelly Maryori, Don Jorge Rodriguez/Los Mirlos, Edinson Urcuhuaranga/CEA Publicidades, Carga Maxima: Azucena del Carmen & Alinder Espada, Nicolas Torres, Luis Antonio Torres Villar, Lucuma, Raul Jardin, Eliana Otta/Christian Luza/Bisagra, Chacal y sus Estrellas, Pascualillo Coronado, Juan Maravi/infopesa, Carlos Ramirez/Grupo Centeno, Vico y su grupo Karicia, El Caribeño, Joseph Neyra Ramirez, Renata Sousa, Gresia Majhumy Almeida Isidro

VILNIUS/LITHUANIA
Joseph Miceli, Lina Ozerkina, Augustinas Beinaravicius, Jurij Dobriakov, Neringa Cerniauskaite, Karolis Klimka, Gintaras Didziapetris, Airkya Rockefeller, Virginija Januskeviciute, Valentinas Klimasauskas, Marielle Vitureau, Julija Fomina, SMC/CAC Vilnius, Catherine Hemelryk, Julija Goyd, Vytas Matrosovas, Dovydas Bluvsteinas, Paulius Kilbauskas, Matthew Post, Robertas Narkus, Julius Balcikonis, Kestutis Kuizinas, Lolita Jablonskiene, Simon Rees, Marina Zablockaja, Paulius Zavadskis, Ignas Jonynas, Alla Pigalskaja, Darius Miksys, Arturas Bumsteinas, Austeja Cepauskaite, Dovile Trumpyte, Christoph Spehr, Kai Kaschinski, Christiane Fischer, Deneez, Dima Belush, Marius Stavaris, Eduardas Klimenka, Brother Pijus, Agne Beinaraviciute, Elena Narbutaite, Evaldas Jansas, Vaclovas Nevcesauskas, Nomeda and Gediminas Urbonai, Judith Lewonig, Jurga Barilaite, Laima Kreivyte, Raimundas Malasauskas, Ula Tornau, Vera Lauf, Valdas Stambrauskas, Lina Lapelyte, Matthieu Vattan, Zilvinas Landzbergis, Channa Boon

MINSK/BELARUS
Artur Klinau, Evgeny Lipkovich, Oksana Jguirovskaja, Irina Nalimova, Alisher Sharipov, Artur Vakarov, Emilie Corioland, Andrei Liankevic


PUERTO DE VERACRUZ/MÉXICO

Krystal, Mr. Grillo, Yoshi, Atila y Avaricia, Skarlet, Juan D. Velasko Gómez, Nancy Segura de Carvajal, Juan Santiago, Juan Carlos Hernández Domingues, Daniela y Francisco, Zena y Carlos, José Pérez de León, Alexis Salazar, Tony Salazar, Leo Silva